Image for OSTVK145050 is not available
OSTVK145050
DigiKey Part Number
OSTVK145050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVK145050
Description
TERM BLOCK HDR 14POS 5.08MM
Detailed Description
14 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.200" (5.08mm) 45° Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Current - UL
15 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
14
Contact Material
Brass
Positions Per Level
14
Housing Material
Thermoplastic
Number of Levels
1
Contact Tail Length
0.161" (4.10mm)
Pitch
0.200" (5.08mm)
Insulation Height
0.571" (14.50mm)