Image for OSTVD123150 is not available
OSTVD123150
DigiKey Part Number
OSTVD123150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVD123150
Description
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.81MM
Detailed Description
12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Series
Color
Green
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Part Status
Active
Features
Retention Latches (Non-Wire Side)
Type
Plug, Female Sockets
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
12
Screw Size
M2
Positions Per Level
12
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Number of Levels
1
Wire Strip Length
6-7mm
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Material
Brass
Plug Wire Entry
180°
Housing Material
Thermoplastic
Termination Style
Screw
Insulation Height
0.433" (11.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number
Current - UL
8 A