Image for OSTV7123150 is not available
OSTV7123150
DigiKey Part Number
OSTV7123150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTV7123150
Description
TERM BLOCK HDR 12POS 3.81MM
Detailed Description
12 Position Terminal Block Header, Female Sockets 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
On Shore Technology Inc.
Current - UL
8 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Female Sockets
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
12
Contact Material
Phosphor Bronze
Positions Per Level
12
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Pitch
0.150" (3.81mm)
Insulation Height
0.571" (14.50mm)