Image for OSTV7073150 is not available
OSTV7073150
DigiKey Part Number
OSTV7073150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTV7073150
Description
TERM BLOCK HDR 7POS 3.81MM
Detailed Description
7 Position Terminal Block Header, Female Sockets 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
Category
Header Orientation
Vertical
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Termination Style
Solder
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
7
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Positions Per Level
7
Insulation Height
0.134" (3.40mm)
Number of Levels
1
Base Product Number
Pitch
0.150" (3.81mm)