Image for OSTTX230100 is not available
OSTTX230100
DigiKey Part Number
OSTTX230100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTTX230100
Description
TERM BLOCK PLUG 23POS 5MM
Detailed Description
23 Position Terminal Block Plug for Unshrouded Header 0.197" (5.00mm) Free Hanging (In-Line)
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
12-26 AWG
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Nickel
Type
Plug for Unshrouded Header
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Number of Positions
23
Wire Strip Length
6-7mm
Positions Per Level
23
Contact Material
Brass
Housing Material
Brass
Pitch
0.197" (5.00mm)