Image for OSTOQ085400 is not available
OSTOQ085400
DigiKey Part Number
OSTOQ085400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTOQ085400
Description
TERM BLOCK HDR 8POS 5.08MM
Detailed Description
8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions
8
Positions Per Level
8
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Insulation Height
0.472" (12.00mm)
Pitch
0.200" (5.08mm)