OSTOQ040051 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 0
Datasheet
Image for OSTOQ040051 is not available
OSTOQ040051
DigiKey Part Number
OSTOQ040051-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTOQ040051
Description
TERM BLOCK HDR 4POS 7.62MM
Detailed Description
4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.300" (7.62mm) 90°, Right Angle Through Hole
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Number of Positions
4
Positions Per Level
4
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Insulation Height
0.157" (4.00mm)
Pitch
0.300" (7.62mm)