OSTOQ030051 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 9
Datasheet
Image for OSTOQ030051 is not available
OSTOQ030051
DigiKey Part Number
OSTOQ030051-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTOQ030051
Description
TERM BLOCK HDR 3POS 7.62MM
Detailed Description
3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.300" (7.62mm) 90°, Right Angle Through Hole
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Number of Positions
3
Positions Per Level
3
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Insulation Height
0.157" (4.00mm)
Pitch
0.300" (7.62mm)