Image for OSTHW12B050 is not available
OSTHW12B050
DigiKey Part Number
OSTHW12B050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTHW12B050
Description
TERM BLOCK PLUG 12POS 2.50MM
Detailed Description
12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.098" (2.50mm) Free Hanging (In-Line)
Category
Termination Style
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Voltage - UL
125 V
Packaging
Bulk
Wire Gauge or Range - AWG
20-28 AWG
Operating Temperature
-33°C ~ 105°C
Type
Plug, Female Sockets
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
12
Contact Material
Phosphor Bronze
Positions Per Level
12
Housing Material
Thermoplastic
Number of Levels
1
Base Product Number
Pitch
0.098" (2.50mm)