V-15G5-1C25-K
V-15G5-1C25-K
V-15G5-1C25-K
DigiKey Part Number
SW1070-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V-15G5-1C25-K
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operating Force
240gf
Packaging
Tray
Release Force
50gf
Operating Position
0.815" (20.7mm)
Pretravel
0.063" (1.6mm)
Differential Travel
0.025" (0.6mm)
Current Rating (Amps)
15A (AC), 100mA (DC)
Overtravel
0.030" (0.76mm)
Voltage Rating - AC
250 V
Voltage Rating - DC
125 V
Actuator Type
Lever, Roller
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C