V-10G3-1C24-K
V-10G3-1C24-K
V-10G3-1C24-K
DigiKey Part Number
SW1068-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V-10G3-1C24-K
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Ingress Protection
IP40
Series
Operating Force
35gf
Packaging
Tray
Operating Position
0.600" (15.2mm)
Part Status
Active
Pretravel
0.354" (9.0mm)
Circuit
SPDT
Differential Travel
0.110" (2.8mm)
Switch Function
On-Mom
Overtravel
0.125" (3.2mm)
Current Rating (Amps)
10A (AC), 100mA (DC)
Mechanical Life
50,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
250 V
Electrical Life
300,000 Cycles
Voltage Rating - DC
125 V
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C