G7L-2A-BJ AC100/120
DigiKey Part Number
Z11083-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G7L-2A-BJ AC100/120
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 120VAC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G7L-2A-BJ AC100/120 Models
Category
Features
Test Button
Mfr
Termination Style
Screw Terminal
Series
Must Operate Voltage
75 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
18 VAC
Part Status
Active
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
30 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
25 A
Approval Agency
CSA, TUV, UR
Switching Voltage
250VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6250VA
Coil Resistance
5.26 kOhms
Coil Current
20.4 mA