G5Q-1A-EL2-HA-DC24
G5Q-1A-EL2-HA-DC24
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G5Q-1A-EL2-HA DC24
DigiKey Part Number
39-G5Q-1A-EL2-HADC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G5Q-1A-EL2-HA DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G5Q-1A-EL2-HA DC24 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
5 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CQC, CSA, UR, VDE
Switching Voltage
277VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2770VA
Coil Resistance
1.44 kOhms
Coil Current
16.7 mA