D3V-16G4-1C25-K
DigiKey Part Number
SW703-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D3V-16G4-1C25-K
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operating Force
125gf
Packaging
Tray
Release Force
14gf
Operating Position
0.738" (18.7mm)
Pretravel
0.157" (4.0mm)
Differential Travel
0.031" (0.8mm)
Current Rating (Amps)
16A (AC), 100mA (DC)
Overtravel
0.062" (1.6mm)
Voltage Rating - AC
250 V
Voltage Rating - DC
125 V
Actuator Type
Lever, Simulated Roller
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C