D3V-16-1C26-K
DigiKey Part Number
Z8578-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D3V-16-1C26-K
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operating Force
400gf
Release Force
80gf
Operating Position
0.579" (14.7mm)
Pretravel
0.047" (1.2mm)
Differential Travel
0.016" (0.4mm)
Current Rating (Amps)
16A (AC), 10A (DC)
Overtravel
0.040" (1.0mm)
Voltage Rating - AC
250 V
Voltage Rating - DC
30 V
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C