S8FS-G10024C
S8FS-G10024C
DigiKey Part Number
Z7849-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S8FS-G10024C
Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S8FS-G10024C Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
89%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.08" L x 3.82" W x 1.50" H (129.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UL
Current - Output 1
4.5 A