MY2-02-DC48
DigiKey Part Number
Z10456-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MY2-02-DC48
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 48VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
38.4 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
4.8 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Rating (Current)
5 A
Approval Agency
CE, CSA, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1250VA, 625W
Coil Resistance
2.73 kOhms
Coil Current
17.6 mA