UJT035A0X3-SRZ
DigiKey Part Number
555-UJT035A0X3-SRZTR-ND - Tape & Reel (TR)
555-UJT035A0X3-SRZCT-ND - Cut Tape (CT)
555-UJT035A0X3-SRZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UJT035A0X3-SRZ
Description
DC DC CONVERTER 0.51-3.63V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module, Digital DC DC Converter 1 Output 0.51 ~ 3.63V 35A 4.5V - 14.4V Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Efficiency
94.3%
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Non-Isolated PoL Module, Digital
Package / Case
17-SMD Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
0.80" L x 0.45" W x 0.43" H (20.3mm x 11.4mm x 11.0mm)
Voltage - Input (Min)
4.5V
Supplier Device Package
Module
Voltage - Input (Max)
14.4V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
35A