Image for QODE167A0B41-AHZ is not available
QODE167A0B41-AHZ
DigiKey Part Number
555-QODE167A0B41-AHZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QODE167A0B41-AHZ
Description
BUS CONVERTER, 2000W QUARTER-BRI
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 12V 167A 40V - 60V Input
Category
Power (Watts)
2 kW
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Baseplate, Heat Sink, Load Sharing, PMBus™, Remote On/Off
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
97.2%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
40V
Size / Dimension
2.30" L x 1.45" W x 0.57" H (58.4mm x 36.8mm x 14.5mm)
Voltage - Input (Max)
60V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
167A