PJT014A0X3-SRZ
DigiKey Part Number
555-PJT014A0X3-SRZTR-ND - Tape & Reel (TR)
555-PJT014A0X3-SRZCT-ND - Cut Tape (CT)
555-PJT014A0X3-SRZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PJT014A0X3-SRZ
Description
DC DC CONVERTER 0.51-5.5V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module, Digital DC DC Converter 1 Output 0.51 ~ 5.5V 14A 4.5V - 14.4V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PJT014A0X3-SRZ Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Efficiency
95.2%
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Non-Isolated PoL Module, Digital
Package / Case
17-SMD Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
0.48" L x 0.48" W x 0.33" H (12.2mm x 12.2mm x 8.5mm)
Voltage - Input (Min)
4.5V
Supplier Device Package
Module
Voltage - Input (Max)
14.4V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
14A