EVW010A0B41Z
DigiKey Part Number
555-EVW010A0B41Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVW010A0B41Z
Description
DC DC CONVERTER 12V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 10A 36V - 75V Input
Category
Power (Watts)
120 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
93.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.28" L x 0.90" W x 0.34" H (57.9mm x 22.8mm x 8.5mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
10A