EBVW025A0B41Z
DigiKey Part Number
555-EBVW025A0B41Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EBVW025A0B41Z
Description
DC DC CONVERTER 12V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Intermediate Bus Converter DC DC Converter 1 Output 12V 25A 36V - 75V Input
Category
Power (Watts)
300 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Intermediate Bus Converter
Efficiency
94.7%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
8-DIP Module, 1/8 Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.30" L x 0.90" W x 0.44" H (58.4mm x 22.9mm x 11.1mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
25A