CP3500AC65TEZ
CP3500AC65TEZ
DigiKey Part Number
555-CP3500AC65TEZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP3500AC65TEZ
Description
AC/DC CONVERTER 65V 3731W
Manufacturer Standard Lead Time
59 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 65V 90 ~ 140 VAC, 185 ~ 265 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
96%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C
Part Status
Active
Features
Type
Front End
Mounting Type
Rack Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
13.85" L x 4.00" W x 1.63" H (351.8mm x 101.6mm x 41.4mm)
Voltage - Input
90 ~ 140 VAC, 185 ~ 265 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
65V
Standard Number
Current - Output 1
57.4 A