CC3500AC52FB2-ES RECTIFIER
DigiKey Part Number
555-CC3500AC52FB2-ESRECTIFIER-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC3500AC52FB2-ES RECTIFIER
Description
AC/DC CONVERTER 52V 3500W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 52V 90 ~ 265 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
96%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
I2C Interface, Load Sharing, PFC, PMBus™, Remote On/Off, Standby Output
Number of Outputs
1
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Input
90 ~ 265 VAC
Size / Dimension
17.26" L x 4.65" W x 1.87" H (438.4mm x 118.1mm x 47.5mm)
Voltage - Output 1
52V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
67.3 A