APXW012A0X3-SRZ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
OmniOn Power
In Stock: 0
Datasheet
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3 ~ 18V 12A 9V - 36V Input
APXW012A0X3-SRZ
DigiKey Part Number
555-APXW012A0X3-SRZTR-ND - Tape & Reel (TR)
555-APXW012A0X3-SRZCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXW012A0X3-SRZ
Description
DC DC CONVERTER 3-18V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
12A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Efficiency
95.5%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.30" L x 0.53" W x 0.39" H (33.0mm x 13.5mm x 10.0mm)
Voltage - Input (Max)
36V