LVK12R050FER
DigiKey Part Number
273-LVK12R050FERTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-LVK12R050FERCT-ND - Cut Tape (CT)
273-LVK12R050FERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LVK12R050FER
Description
RES 0.05 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Corrosive, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LVK12R050FER Models
Category
Features
Anti-Corrosive, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)