W11L0C-P07MFG0-6200
DigiKey Part Number
1907-W11L0C-P07MFG0-6200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W11L0C-P07MFG0-6200
Description
ODU MINI-SNAP SERIES L RIGHT-ANG
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
W11L0C-P07MFG0-6200 Models
Category
Shell Finish
Chrome
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
7
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.197" ~ 0.244" (5.00mm ~ 6.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C