S3BMFG-P10MFH9-0270
DigiKey Part Number
1907-S3BMFG-P10MFH9-0270-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S3BMFG-P10MFH9-0270
Description
ODU MEDI-SNAP STRAIGHT PLUG, SIZ
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Material
Polyetherimide (PEI)
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Gray
Packaging
Box
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
3.5
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.358" ~ 0.413" (9.10mm ~ 10.50mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C