S22L0C-P04MPN0-720S
DigiKey Part Number
1907-S22L0C-P04MPN0-720S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S22L0C-P04MPN0-720S
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 2, SZ 2,
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Strain Relief
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
15A
Number of Positions
4
Voltage Rating
600V
Shell Size - Insert
2
Cable Opening
0.236" ~ 0.283" (6.00mm ~ 7.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C