S20L0C-P10MCC9-420S
DigiKey Part Number
1907-1546-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S20L0C-P10MCC9-420S
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
S20L0C-P10MCC9-420S Models
Connector Type
Current Rating (Amps)
4A
Number of Positions
10
Cable Opening
0.118" ~ 0.165" (3.00mm ~ 4.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C