S20L0C-MD2MFG9-520S
DigiKey Part Number
1907-S20L0C-MD2MFG9-520S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S20L0C-MD2MFG9-520S
Description
PLUG STY S2 SER L SZ 0 2 POS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S20L0C-MD2MFG9-520S Models
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Chrome over Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Connector Type
Features
Backshell, Strain Relief
Number of Positions
2
Shielding
Shell Size - Insert
0
Cable Opening
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C