S1TAAT0-E010PN-0000
DigiKey Part Number
1907-S1TAAT0-E010PN-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S1TAAT0-E010PN-0000
Description
ODU AMC SERIES T PUSH-PULL PLUG,
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S1TAAT0-E010PN-0000 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Coupling Nut
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
9
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.399" (7.60mm)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C