S11M07-P12MCC9-6570
DigiKey Part Number
1907-1506-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S11M07-P12MCC9-6570
Description
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
S11M07-P12MCC9-6570 Models
Current Rating (Amps)
2.75A
Number of Positions
12
Cable Opening
0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C