K40F1C-P05LFG0-500S
DigiKey Part Number
1907-1403-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K40F1C-P05LFG0-500S
Description
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Number of Positions
5
Current Rating (Amps)
7.5A
Cable Opening
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C