K20F1C-P07LCC0-400S
DigiKey Part Number
1907-1286-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K20F1C-P07LCC0-400S
Description
CONN RCPT FMALE 7P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Number of Positions
7
Current Rating (Amps)
4A
Cable Opening
0.138" ~ 0.157" (3.50mm ~ 4.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C