K10YAR-P10WCD0-0000
DigiKey Part Number
1907-K10YAR-P10WCD0-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K10YAR-P10WCD0-0000
Description
ODU AMC RECEPT., INLINE, SZ 1, 1
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
10
Voltage Rating
200V
Shell Size - Insert
0
Cable Opening
0.217" (5.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C