SPC5516EAVMG80
DigiKey Part Number
568-14874-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPC5516EAVMG80
Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 208MAPBGA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
e200z0, e200z1 MPC55xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 80MHz 1MB (1M x 8) FLASH 208-BGA (17x17)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
64K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.25V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 40x12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
e200z0, e200z1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Core Size
32-Bit Dual-Core
Mounting Type
Surface Mount
Speed
80MHz