MRF300BN
DigiKey Part Number
568-13957-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRF300BN
Description
RF MOSFET LDMOS 50V TO247
Customer Reference
Detailed Description
RF Mosfet 50 V 27MHz ~ 250MHz 18.7dB 300W TO-247
Category
Voltage - Test
50 V
Manufacturer
NXP USA Inc.
Power - Output
300W
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Last Time Buy
Package / Case
TO-247-3
Technology
LDMOS
Supplier Device Package
TO-247
Frequency
27MHz ~ 250MHz