MPC5121YVY400B
DigiKey Part Number
MPC5121YVY400B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPC5121YVY400B
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 516FPBGA
Customer Reference
Detailed Description
e300 MPC5121e Microcontroller IC 32-Bit 400MHz ROMless 516-PBGA (27x27)
Category
Number of I/O
147
Mfr
Program Memory Type
ROMless
Series
RAM Size
128K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.08V ~ 3.6V
Part Status
Not For New Designs
Oscillator Type
External
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Processor
e300
Mounting Type
Surface Mount
Core Size
32-Bit
Supplier Device Package
516-PBGA (27x27)
Speed
400MHz