MKL36Z64VLH4
DigiKey Part Number
MKL36Z64VLH4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKL36Z64VLH4
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL3 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MKL36Z64VLH4 Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.71V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D - 16bit
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
48MHz