MCIMX6U5DVM10AB | |
|---|---|
DigiKey Part Number | MCIMX6U5DVM10AB-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MCIMX6U5DVM10AB |
Description | IC MPU I.MX6DL 1.0GHZ 624MAPBGA |
Customer Reference | |
Detailed Description | ARM® Cortex®-A9 Microprocessor IC i.MX6DL 2 Core, 32-Bit 1.0GHz 624-MAPBGA (21x21) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Display & Interface Controllers Keypad, LCD |
Manufacturer NXP USA Inc. | Ethernet 10/100/1000Mbps (1) |
Series | USB USB 2.0 + PHY (4) |
Packaging Tray | Voltage - I/O 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V |
Part Status Not For New Designs | Operating Temperature 0°C ~ 95°C (TJ) |
Number of Cores/Bus Width 2 Core, 32-Bit | Mounting Type Surface Mount |
Speed 1.0GHz | Package / Case 624-LFBGA |