MCF5372LCVM240
DigiKey Part Number
MCF5372LCVM240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCF5372LCVM240
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 196MAPBGA
Customer Reference
Detailed Description
Coldfire V3 MCF537x Microcontroller IC 32-Bit 240MHz ROMless 196-LBGA (15x15)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCF5372LCVM240 Models
Category
Number of I/O
62
Mfr
Program Memory Type
ROMless
Series
RAM Size
32K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.4V ~ 3.6V
Part Status
Not For New Designs
Oscillator Type
External
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Processor
Coldfire V3
Mounting Type
Surface Mount
Core Size
32-Bit
Supplier Device Package
196-LBGA (15x15)
Speed
240MHz