MCF5282CVM66
DigiKey Part Number
MCF5282CVM66-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCF5282CVM66
Description
IC MCU 32B 512KB FLASH 256MAPBGA
Customer Reference
Detailed Description
Coldfire V2 MCF528x Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 512KB (512K x 8) FLASH 256-MAPBGA (17x17)
RAM Size
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V
Part Status
Not For New Designs
Data Converters
A/D 8x10b
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
66MHz