MCF5251CVM140
DigiKey Part Number
MCF5251CVM140-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCF5251CVM140
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 225MAPBGA
Customer Reference
Detailed Description
Coldfire V2 MCF525x Microcontroller IC 32-Bit 140MHz ROMless 225-MAPBGA (13x13)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCF5251CVM140 Models
Category
Program Memory Type
ROMless
Mfr
RAM Size
128K x 8
Series
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.08V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 6x12b
Part Status
Obsolete
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
32-Bit
Supplier Device Package
225-MAPBGA (13x13)
Speed
140MHz