MCF52254AF80
DigiKey Part Number
MCF52254AF80-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCF52254AF80
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Coldfire V2 MCF5225x Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCF52254AF80 Models
RAM Size
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 8x12b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Speed
80MHz