988-050-130L121
DigiKey Part Number
988-050-130L121-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
988-050-130L121
Description
CONN D-TYPE PLUG 50POS SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Type Plug, Male Pins Connector
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Shell Material, Finish
Steel (Front) / Zinc (Rear), Nickel Plated
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
1A
Connector Type
Plug, Male Pins
Color
Black
Number of Positions
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C