974-037-010R011
DigiKey Part Number
974-37BP40E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
974-037-010R011
Description
CONN BACKSHELL 37POS 40DEG BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position Two Piece Backshell Connector Black 40° Unshielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
974-037-010R011 Models
Category
Cable Type
Round
Manufacturer
NorComp Inc.
Cable Exit
40°
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Material
Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Assembly Hardware, Strain Relief
Number of Positions
37
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
C
Color
Black
Compatible D-Sub Size
37pos and HD62pos