967-025-010R011
DigiKey Part Number
NOR1102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
967-025-010R011
Description
CONN BACKSHELL 25POS 180DEG BLK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position One Piece Backshell Connector Black 180° Unshielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
967-025-010R011 Models
Category
Cable Type
Round
Manufacturer
NorComp Inc.
Cable Exit
180°
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bag
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Material
Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Accessory Type
One Piece Backshell
Features
Dust Tight/Waterproof (IP67), Mating Screws 4-40
Number of Positions
25
Color
Black
Compatible Shell Size
B
Base Product Number
Compatible D-Sub Size
25pos and HD44pos