956-025-010R011
DigiKey Part Number
956-25SPBE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
956-025-010R011
Description
CONN BACKSHELL 25POS 180DEG BLK
Detailed Description
25 Position Two Piece Backshell Connector Black 180° Unshielded
EDA/CAD Models
956-025-010R011 Models
Category
Cable Type
Round
Shielding
Unshielded
Material
Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Number of Positions
25
Compatible Shell Size
B
Color
Black
Compatible D-Sub Size
25pos and HD44pos