951-037-020R121 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
37 Position Two Piece Backshell Connector Silver 60° Shielded
951-037-020R121
DigiKey Part Number
951-37MP60E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
951-037-020R121
Description
CONN BACKSHELL 37POS 60DEG SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
951-037-020R121 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable Exit
60°
Manufacturer
NorComp Inc.
Shielding
Shielded
Series
Primary Material
Plastic
Packaging
Bag
Material
Plastic, Metallized
Part Status
Active
Plating
Nickel over Copper
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Strain Relief
Number of Positions
37
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
C
Color
Silver
Compatible D-Sub Size
37pos and HD62pos